Противникам членства України в НАТО через страх «спровокувати Росію» дипломат радить пропонувати поставити себе на місце нашої країни. Путінський режим свідомо заганяє інші країни у дилему, в якій вибір стоїть між членством України у НАТО та збройною агресією і дестабілізацією. Протидіяти цьому можна, пропонуючи партнерам змістити кут зору і поставити себе на місце України, розповідає посол України у Берліні Андрій Мельник.

Сам дипломат регулярно займається такими «інтелектуальними вправами» із німецькими колегами, коли вони схильні розглядати опцію членства України в НАТО виключно під кутом зору потенційної провокації Росії і не хочуть «дражнити звіра».

«Для того, щоб переконати німців (прийняти Україну до НАТО – ред.), я їм прямо кажу, що суто теоретично, я повторюю: суто гіпотетично, існує опція відновлення ядерного потенціалу України. (…) Я пропоную  їм змістити свій кут зору і стати на місце України: а що б робили вони на нашому місці, коли на кордонах концентрується настілька колосальна військова міць?», — говорить Мельник.

Після цього багато хто з німців починає задумуватися, аналізувати і трошки інакше дивитися на цю дилему. На фоні ядерної опції членство України в НАТО не видається таким «страшним». 

«Я і надалі вважаю (підкреслюю, це моя особиста думка), що це чи не єдина дієва альтернатива, яка залишається у держави в разі, якщо всі інші легітимні варіанти гарантування власної безпеки, а саме таким і є членство в НАТО, будуть для неї закриті через банальний опортунізм. Якщо Україна залишиться сам на сам з такою величезною загрозою, яка сьогодні виходить із Кремля, тоді ми вправі приймати ті рішення, які, з нашої точки зору, видаються єдино можливими, щоби не допустити знищення нашої незалежності», — додає дипломат.

Посол наголошує: він проти залякування, адже всі добре розуміють політичну ціну можливого відновлення ядерного статусу. Однак теоретично така можливість дійсно є.

Будапештський меморандум був свавільно порушений Росією, а інші не запобігли цьому. Якщо виходити з точки зору міжнародного права,  більшість юристів-міжнародників вважає, що Україна фактично може бути вільною від зобов’язань, взятих нею на себе у 1994 році. І хоча цей Меморандум формально не є міжнародним договором, але це – надважливий політичний документ, який так само передбачає і низку міжнародно-правових зобов’язань. 

«Тому якщо продовжувати наш довірливий діалог із німцями саме у цій незвичній парадигмі, то я переконаний, що дуже швидко питання нашого вступу в НАТО не буде викликати у Берліні алергію, стільки негативних емоцій і абсолютно безпідставного страху, а розглядатиметься зовсім в іншій, прагматичній площині», — підсумовує посол.

от info

Добавить комментарий